خانه > خدمات > پزشکی

پزشکی

      نفوذ فناوری چاپ و اسکن سه بعدی در مهندسی پزشکی اگرچه نوظهور و نوپاست ولی با شتاب خوبی به پیش می‌رود. تاکنون زمینه‌های آکادمیک زیادی برای توسعه‌ی کاربردهای این فناوری در شاخه‌های  مختلف پزشکی تعریف شده، لیکن کاربردهای عملیاتی و تجاری آن هنوز محدود به چند زمینه مانند دندانپزشکی، ارتوپدی و جراجی است. در زیر بطور خلاصه، توانای‌های پارت در هر یک از این زمینه‌ها اشاره شده است.

دندانپزشکی
      امروزه گستره‌ی وسیعی از خدمات ارتودنسی و ساخت پروتزهای دندانی با استفاده از فناوری‌های اسکن و چاپ سه‌بعدی در کشورهای مختلف ارائه می‌گردد. بهره‌گیری از این تکنیک‌ها در کشور ما به تازگی آغاز شده و گام‌های اولیه خود را طی می‌کند. ما نیز در پارت بر آن هستیم سهمی در این پیشرفت داشته و تاکنون امکان ساخت پرتزهای کروم-کبالت و ارتزهای دوره‌ای ارتودنسی را فراهم آورده‌ایم.       

ارتوپدی
      امکان ساخت پروترهای خاص که در جراحی ارتوپدی مورد استفاده قرار می‌گیرد و نیز ارتزهای نصب شده پس از عمل جراحی و آتل گذاری تثبیت و بهبود فرم اعضای بدن در دستور کار پارت قرار دارد. برای ساخت هر یک از این ماژول‌ها نیاز به فایل سه‌بعدی اندام بیمار می‌باشد که می‌بایست توسط پزشک و کادر بیمارستانی فراهم گردد.

جراحی عمومی
      آسیب‌های جمجه، فک و صورت و بعضی از اعضای داخلی به گونه‌ای است که گاهی به‌هنگام عمل جراحی نیاز به نصب ماژول‌های جامد برای فیکس کردن عضله و احشاء داخلی خواهد بود. هنگامی که نیاز به رعایت تقارن، فرم هندسی و محدودیت‌های ابعادی باشد این کار حساس‌تر نیز خواهد شد.
      برای قطعات اینچنینی چنانچه فایل سه‌بعدی توسط کادر پزشکی تهیه شده باشد، ما قادر به ساخت آن‌ها با مواد فلزی یا پلاستیکی خواهیم بود.

 

آقای محمدرضا بیگدلی

سازنده‌ی پروتزهای دندانی

4393  750  –  0912

info@3dpart.ir